پیاده روی اجباری

بسم الله

امسال دومین سالی است که عید را به مسافرت جهادی نرفتم. در واقع دومین سالی است که عید را قرار است با خانواده سپری کنم. سال گذشته، به علت وجود پاره ای از مشکلات نوروز بدی را گذراندم. ولی درسی که از آن گرفتم، صبر و بردباری بود.

خیلی دوست دارم مروری داشته باشم به سال ۸۷.. ولی حس انجام آن را ندارم. سال گذشته این کار را انجام دادم. شاید امسال هم….

در این پست هوس کردم یک ماجرایی رو براتون شرح بدم که نتیجه‌ای از درونش در نمیاد.. فقط ذکر خاطره‌ای است…

پنجشنبه شب با رفقا از دبیرستان مفید حرکت کردیم و رفتیم علی آقا سگ پز، و آنجا شام خوردیم. بنده، محسن رسولی‌پور، حسین طائفی، سعید نجفی و محمد اکبری. بعد از شام ۵۰۰۰ تومان به سعید دادم و وی هم مبلغی گذاشت و رفت برای حساب کردن غذا. محمد اکبری ماشین داشت. محسن و حسین ستارخان پیاده شدند و سپس به سمت شهرک غرب حرکت کردیم. در میدان صنعت از سعید و محمد خداحافظی کردم و قصد کردم که به خانه بروم. رفتم تا با تاکسی بروم که متوجه شدم پول داخل جیب ندارم. کجا گم کرده بودم، خدا میداند. تنها پولی که درون جیبم بود، یک اسکناس دویست تومانی و یک سکه ۲۵ تومانی بود که کفاف کرایه تاکسی را نمی‌داد. چون کرایه مسیر پونک بالای سیصد و پنجاه تومان بود. حال این را هم نداشتم که بروم دستگاه ای‌تی‌ام پیدا کنم تا از آن پول بگیرم. بنابراین تصمیم گرفتم که با اتوبوس به منزل بروم. رفتم سمت ایستگاه اتوبوس. اتوبوسی که در ایستگاه مسافر سوار میکرد، خصوصی بود. یعنی کرایه‌ای بود. کرایه آن هم صد و پنجاه تومان بود که ظاهرا مشکلی برای ما ایجاد نمیکرد. برای اطمینان دست کردم درون جبیم که مطمئن شوم اسکناسی که در جیب دارم، دویست تومانی است؛ که در نهایت ناباوری از دور مسابقات کنار رفتم. چون اسکناسی که همراه داشتم، مشکل اعتباری داشت. نصف آن مال یک اسکناس، و نصف دیگر آن مال یک اسکناس دیگر بود. یعنی شماره سریال طرف چپ با طرف راست متفاوت بود. یعنی یک نفری لطف فرموده بودند و دو تکه از دو اسکناس متفاوت را به هم چسبانده بودند. ما هم عذاب وجدان گرفتیم که آن را خرج کنیم. بنابراین تنها پولی که برایمان ماند، یک سکه ۲۵ تومانی بود که تنها کاری که میشد با آن کرد این بود که با اتوبوس بلیطی به سمت خانه بروم. البته خواستم بلیط بخرم؛ ولی دکه فروش بلیط تعطیل بود. که با خود گفتم به راننده به جای بلیط، سکه میدهم؛ که البته این کار هم کار خوبی نیست. اتوبوس پولی رفت و ما منتظر اتوبوس بلیطی شدیم. یک نفر دیگر هم که ظاهرش نشان میداد کارگر ساختمانی بود، منتظر اتوبوس بلیطی بود. بعد از ۱۵ دقیقه اتوبوس دیگری آمد که آن هم پولی بود. در اینجا بود که صدای اعتراض آن کارگر را شنیدم که در زیر لب به دولت محترم ناسزا حواله کرد. من که از آمدن اتوبوس بلیطی ناامید شدم…..

….تصمیم گرفتم که پیاده تا منزل بروم. شروع به حرکت کردم و از کنار اتوبان همت طی مسیر کردم تا به منزل رسیدم. مسیر نسبتا کوتاهی بود.. ولی چون برای اولین بار این مسیر رو پیاده میرفتم، بهم خوش گذشت. حدود یک ساعت طول کشید. این بود خاطره‌ای از من.. در زیر نقشه مسیر رو هم قرار دادم. همین 😀

walk-map

ظلم

بسم الله

تنبلی هم بد دردیه. برای ما انرژی نمانده. بچه‌های دماوند عجیب انرژی می‌گیرند. احساس می‌کنم بچه‌ها هم خسته شده‌اند. تا به حال اینجوری درس نخوانده‌اند. کلا سیستم آموزشی دماوند، به این گونه است که دانش‌آموز به هر نحو ممکن نمره قبولی را بگیرد. برای مدیران آموزش و پرورش اصلا مهم نیست که این دانش‌آموز سواد دارد یا نه. فقط قبولی برایشان مهم است.

این موضوع به حدی جدی است که حتی مدیر یکی از مدارس مرا از وسط کلاس بیرون می‌کشد و لیست نمرات را می‌آورد و می‌گوید به این دانش‌آموزان نمره بده تا نیوفتند.

دانش‌آموز بیچاره با این سیستم رشد کرده. دست خودش نیست. به او درس خواندن را یاد نداده‌اند. بلد نیست جزوه بنویسد. بلد نیست به درس گوش بدهد و… این را خوب متوجه شده‌ام که در سالهای گذشته به این دانش‌آموزان ظلم شده است. ظلم….