بسم الله

چگونه می‌توان عادت دروغ‌گویی رو در خود و دیگران از بین ببریم؟

بعضی‌ها با اعتماد به نفس قابل تحسینی چنان به آدم دروغ می‌گویند، که انسان خنده‌اش می‌گیرد. این خصیصه را در دانش‌آموزان خود به کرات دیده‌ام. الان که معلم هستم، و به گذشته خود فکر میکنم میبینم که عجب انسان‌های جاهلی بودیم. آدمی وقتی پشت نیمکت مدرسه می‌نشیند، چنان کلاش می‌شود که فکر میکند ته انسان‌های قالتاق است و هر کاری که دلش بخواهد پشت این نیمکت‌ها می‌تواند بکند به طوری که کسی متوجه نمی‌شود. در حالیکه از اون بالا همه‌چیز پیداست. از کدوم بالا؟ هم از اون بالایی که معلم وایستاده و داره به کلاس نگاه می‌کنه و هم از اون بالایی که اون مهربون نشسته.

دانش‌آموز رو بلند می‌کنی و میگی این چه کاری بود که کردی؟ با اعتماد به نفس خیلی بالایی میگه “کدوم کار آقا؟ من که کاری نکردم” از همین جواب خنده‌ام میگیره. یعنی خطای دوم رو پشت سر خطای اول انجام میده. خطای دوم چیه؟ دروغ. هیچ‌کس به این بچه‌ها یاد نداده که ای فرزندم؛ دین نداری لااقل آزاده باش.. یعنی چی این جمله؟ یعنی اینکه مرد باش..

هر گندی که میزنی، مثل یک مرد پای اون وایستا. الان اگر شجاعت این رو نداشته باشی که مثل مرد بگی فلان کار اشتباه رو من انجام دادم، پس فردا هم وقتی موقع رانندگی یک عابر رو زیر بگیری، از صحنه حادثه فرار می‌کنی. آخرش فکر میکنی چی میشه؟ اعدام… ولی مثل یک مرد میری اون دنیا. سرت رو می‌تونی اون طرف بالا بگیری..


Notice: link_pages is deprecated since version 2.1.0! Use wp_link_pages() instead. in /home/webmath/public_html/shahne.com/weblog/wp-includes/functions.php on line 3888

۱۴نظر

 1. ایول آقا معلم 😀

  روزگار اینجوری شده دیگه…

  حسین

 2. سلام.
  واقعاً سخته که بشه مهارت «دروغ‌نگفتن» رو در خود و دیگران ایجاد کنیم.
  یا حسین

  مقداد

 3. یکی از اطرافیان من که خودش میگه کافر ه، دیروز داشت تلفنی با کسی صحبت می کرد که وسط صحبتش گفت من که مسلمون نیستم تا دروغ بگم.
  بهم برخورد ولی حرفش بیراه نبود.

  محسن

 4. یکی از عوامل ترویج دروغ‌گویی همین صدا و سیما هستش. با همین سریال‌های به اصطلاح طنزش. قبح کار رو بالکل از بین می‌بره. در ضمن ما چیزی به عنوان اون دنیا نداریم. دنیا همین‌جاست که هستیم. بعد از دنیا دیگه چیزی دنی نیست که بخوایم اسمش رو دنیا بزاریم.

  پری‌سا

 5. سلام
  عجب شیر تو شیریه….

  مجتبی

 6. ته خط اعدامی … ده شماره س

  محمد امين

 7. سلام کاظم عزیز
  خیلی وقت است ازت خبر نداشتم . . .
  خوشحالم که مشغولی . . .
  طبع انسانها به بزرگترشان خیلی میل می کند . . .
  نمی خواهم اختیار را زیر سوال ببرم ولی بچه به بزرگتر خود نگاه می کند.
  راستی بزرگترها به که نگاه می کنند . . ؟
  اول بالایی را بسنجیم بعد پایینی ها جواب می دهند. . .

  محمد رضا شیری (صادق)

 8. الان اگر شجاعت این رو نداشته باشی که مثل مرد بگی فلان کار اشتباه رو من انجام دادم، پس فردا هم وقتی با زن و دختر ایتالیایی مصافحه کردی، …
  ای بابا! خودت خوبی؟

  سلمان

 9. سلام
  آدم خودش باید به این نتیجه برسد که دروغ چیز بدی است.

  یا علی

  علي

 10. سلام آق کاظم
  آقا نمیدونستم معلمی! ایول
  معلم چی؟ کدوم مدرسه؟

  حسین ج

 11. کاظم مهربون، کاظم مَرد
  دستت مرسی بابت آپلود
  سعی می کنم هم دیگه دروغ نگم

  علی

 12. در سفره ی هفت سینتان،جایی هم برای سیّد بگذارید…
  تا خاتمی باشد بر زمستان سردتان….

  حمیدرضا

 13. سلام
  زیاد حرص نخور پیر میشی!
  یا حق!

  آرش طباطبائي

 14. خوشم اومد مرررررسی

  جابر

نظر دهيد