بسم الله

منزل یکی از اقوام، مشغول دیدن یکی از کانال های کشور ترکیه بودم. برنامه ای نشان میداد که هدف آن جذب توریسم بود. موضوعی که به روی آن تأکید شده بود، لجن درمانی بود.

موضوع از این قرار است. در بعضی از سواحل دنیا، که البته بسیار محدود است، لجن هایی وجود دارد که برای درمان بعضی از بیماریهای مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد. بدن شخص بیمار را آغشته به این لجن می کنند و بیمار چند ساعتی را بدین صورت طی خواهد کرد.

lajan-۱.jpg

برنامه ای که در حال پخش بود، مجموعه هایی را نشان میداد که به این منظور ساخته شده بودند و کلیه امکانات، اعم از استخرهای آب گرم و تجهیزات کامل پزشکی را دارا بودند.

اینها را گفتم که این را بگویم. دریاچه ارومیه، یکی از ناب ترین سواحلی است که دارای این لجن های طبی است به طوری که در دنیا نظیر ندارد. یکی از دوستان می گفت که مسئولین ژاپن، پیشنهاد انجام یک پروژه عظیم را داده اند در عوض واگذاری بهره برداری از این لجن ها.

این هم یک خاطره: چند سال پیش، با جمعی از دوستان، در سفری که به ارومیه و خامنه داشتیم، سری هم به دریاچه ارومیه زدیم و با تعریفی که دوستان از این لجن ها کردند، ما هم تصمیم گرفتیم که تنی به این لجن ها بزنیم. چشمتان روز بد نبیند. بعد از حدود ۱ ساعت که خودمان را به این کار مشغول کردیم، متوجه شدیم که…….، روم به دیوار……، خودمان را با فاضلاب درمان کرده ایم. قضیه از این قرار بود که یکی از ماشین های تخلیه چاه، آمده بود آنجا و ………

 

lajan-۲.jpg

در اینجا از مسئولین استان، درخواست می کنم که امکانات لازم را جهت بهره وری مناسب از این نعمت خدا دادی، در منطقه ایجاد کنند. منظورم به شماست دوست عزیز…

پ . ن : عکس ها را در اینترنت جستجو کرده ام.


Notice: link_pages is deprecated since version 2.1.0! Use wp_link_pages() instead. in /home/webmath/public_html/shahne.com/weblog/wp-includes/functions.php on line 3888

۱۱نظر

 1. سلام. کاظم چرا وبلاگت اینطوری شده؟ بد جوری میره رو اعصابم. هی مسوولین این کار و کنند، اون کار و کنند. بابا طرحی نو در انداز. از این حرف ها همه جا پیدا می شه.

  mohsen

 2. منزل یکی از اقوام دیگه … نمیدونم همه تو تاکسی و خونه همسایه و اینا می بینن …..

  اون لجن تو ارومیه بود یا …

  آرش طباطبائي

 3. فکر کنم از وقتی رفتی تو اون لجن‌ها این ریختی شدی!

  رضا

 4. محسن داره یه چیزای خوبی می گه . البته می دونی که من تهران نبودم !

  مهتاب

 5. سلام
  جذب توریسم

  حسین

 6. ممنون که به وبلاگم سر زدید. من خاطره ای که از اون لجن ها دارم اینه که سعی می کردم تا حد امکان پام نره توشون.خیلی لزج و وحشتناک بودن. من فکر می کردم جک و جونور داره زیر پام راه می ره

  بهار

 7. پس لجن پراکنی هم کار خوبیه!

  يه معلم

 8. حاجی این عکسا بیشتر به نرمش غواصا قبل از عملیات میخوره
  البته بدن به کود هم نیاز داره مخصوصا طبیعیش ناراحت فاضلابه نباش

  امیر

 9. از نظر امیر بسیار مشعوف شدیم

  ميرهادي

 10. دیر به دیر می نویسی!

  محسن

 11. سلام راستی شما کدوم کتابها رو به بقیه توصیه میکنید؟

  قطعا همه ی شما حداقل یکی دو کتاب رو خوندید که خیلی بهتون چسبیده و مشتاقانه دوست دارید اون کتاب یا کتابها رو به بقیه هم معرفی کنید.

  خب دست به کار شید و تو نظرات بنویسید . لطفا نام کتاب / نام نویسنده / یا مترجم / و ناشر رو بنویسید که اگر کسی خواست بتونه پیداش کنه .

  http://www.friazi.com
  راستی تا یادم نرفته ظاهرا ویدا جون ( ویدا اسلامیه !!!! ) گفته ترجمه جلد هفتم هری پاتر رو ۸ شهریور میتونیداز کتابفروشی تندیس بخرید و حالشو ببرید.

  اف ریاضی!